РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Областна администрация Габрово

Премиерът Бойко Борисов: "Нашата индустрия може да се реорганизира само за няколко дни и отговорните предприятия могат да произведат това, което е нужно."

Целта на всичко това, което правим, е да видят българите, че нашата индустрия може да се реорганизира само за няколко дни и отговорните предприятия могат да произведат това, което е нужно. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов при посещението си в завод „Мак“ в Габрово, който вече произвежда защитни облекла за медицинския персонал в страната.

Премиерът Борисов беше запознат детайлно с целия производствен процес - тъкачния, багрилния, ламинирането. „40 000 м плат вече е готов. Ще произведем между 12 000 и 14 000 защитни гащеризона“, поясни председателят на Съвета на директорите на завода Георги Бижев пред министър-председателя.

Ръководството на завод „Мак“ беше на среща с премиера Бойко Борисов на 8 март заедно с представители на други български фирми. Тогава те заявиха готовност за незабавно стартиране на производство на предпазни облекла. Предприятието в Габрово вече разработва по 4 км плат на ден, с който ще могат да бъдат изработени около 1500 защитни гащеризона.

Министър-председателят Борисов заяви, че реорганизацията на тези заводи се е наложила заради това, че в един момент доставките от страните членки на ЕС са спрели. „Затова се наложи в спешен порядък да отговорим на нуждите на нашите лекари, сестри, санитари. Готвим се за по-дълго време за подобна ситуация и исках българите да видят на място технологията и производството“, допълни премиерът.

„Голям поклон, голяма благодарност на габровските лекари, сестри, санитари и на всички, които първи усетиха, какво е това коронавирус. Не само че се справиха, справиха се с достойнство!“, изтъкна министър-председателят Борисов. Премиерът акцентира, че заедно със здравния и финансовия министър продължават да осигуряват необходимите инструменти за стимули на всички служители, които работят за справяне със заболяването.

Бойко Борисов призова да не се поддаваме на паника, а да използваме целия наличен ресурс на българската индустрия, за да набавим нужните средства и материали за работата на медицинските екипи. „Ако нещо ме прави оптимист и толкова уверен е това, че народът не се поддава на паника и, че децата не са уязвими“, каза още премиерът в Габрово.

Пред медиите министър-председателят заяви, че у нас има няколко хиляди респираторни уреда и, че новите линейки са оборудвани с такива устройства. Борисов поясни, че ние сме заявили, платили и чакаме важните респираторни апарати, но 20 броя от тях ще бъдат доставени в края на май заради огромното търсене.

България разполага с 2063 болнични легла за интензивно лечение. Общият брой респиратори в лечебните заведения за болнична помощ у нас са 1463 броя, а в извънболничната помощ – 142 броя. Центровете за спешна медицинска помощ (ЦСМП), които са структура към Министерството на здравеопазването, имат 289 броя респираторни апарата в санитарните автомобили и 53 в кабинетите на самите ЦСМП. В момента се анализират нуждите на всяко лечебно заведение по отношение на тези апарати. Националният оперативен щаб вече е направил поръчка за 200 броя респиратори. Същевременно България осъществява комуникация по темата и на европейско ниво. Страната ни е изразила интерес за участие, ако се постигне общоевропейско решение за процедура, чрез която държавите-членки да получават респиратори от производители.

По отношение на темата с нелегалната миграция министър-председателят Борисов заяви, че у нас тя продължава да е нулева и подчерта, че България полога огромни дипломатически усилия в тази посока. „Така, че съм оптимист, че натискът върху нашите братя и приятели от съседна Гърция също ще намалее. Но така или иначе българите могат да спят спокойно“, отбеляза още министър-председателят.

Информация: Пресцентър на Министерски съвет